Byť pravým gentlemanom nebude nikdy prežitok. Základy spoločenského správania by mal ovládať každý človek, nielen muž. Možno si myslíte, že existuje nekonečné množstvo pravidiel, ktoré sa každý správny gentleman musí naučiť, ale opak je pravdou. Nie je to vôbec ťažké.

Chcete byť správnym gentlemanom? Tieto pravidlá by ste mali ovládať
(zdroj: unsplash.com)

Etiketa kedysi a dnes

Správať sa ako gentleman by ste nemali len v dámskej spoločnosti, ale napríklad aj v práci pri obchodných stretnutiach či vo všeobecnosti na verejnosti. Niektoré prejavy gentlemana sa samozrejme oproti minulosti zmenili – ak by ste dnes dáme začali recitovať zamilované sonety, alebo jej pobozkali ruku, pozerali by sa na vás najskôr ako na blázna. Existujú však prenosné pravidlá, ktoré platia stále.

Žiadne telefonovanie ani esemeskovanie

Najväčšie faux-pas, ktoré sa vám môže pred dámou alebo hocikým cudzím stať, je, ak meškáte na spoločné stretnutie. Na rande choďte aj pätnásť minút pred stretnutím – žena by na muža nemala nikdy čakať. Mobil si nechajte v taške. Ak s niekým sedíte pri stole, nemá na ňom čo hľadať. Najlepšie je, ak si ho úplne stíšite, pretože aj vibrovanie je neslušné a v danej chvíli nevhodné. Naučte sa používať slová, ktoré nás učili ešte naše mamy a babičky – ďakujem a prosím. Stále sa používajú a považujú za prejav slušnosti.

Dámu musíte chrániť

A na záver ešte niekoľko spoločenských pravidiel: ak vstúpi do miestnosti žena alebo niekto starší, je vhodné sa postaviť, pretože je to znak úcty a pokory. Ženu by ste mali vždy chrániť a nemusí to byť len vaša partnerka. V akomkoľvek dave jej nedovoľte, aby sa ním predierala prvá. Rovnako, ako by ste vždy mali vojsť prvý do neznámeho priestoru, mali by ste byť aj prvý, kto razí cestu. Ak idete so ženou po chodníku, je tiež nepísaným pravidlom, aby ste vy boli tým, kto ide krajom chodníka od cesty. Dáme vždy pri usádzaní vyťahujete stoličku a sám sa usadíte ako posledný. Ak je chladno a prší, požičiavate jej svoj dáždnik a sako. Rovnako pomáhajte s ťažkými taškami, ale pozor – neplatí to pri kabelke. Vyzerá to nesmierne hlúpo a určite to nie je žiadnym, ani nepísaným pravidlom.