Či už je pre vás umývanie auta starosťou alebo potešením, nevyhnete sa mu. Tí, ktorí svoje auto doslova milujú, ho umývajú alebo dávajú umyť raz mesačne. Aký je rozdiel v ručnom umývaní, automatickej linke a autoumývarkou s obsluhou?

Auto ako druhý domov väčšiny mužov. Viete, ako ho správne umyť?
(zdroj: unsplash.com)

Najlepšie s obsluhou

Časy, keď sa autá umývali pri potoku alebo na sídlisku, sú už dávno preč. Bohužiaľ, momentálne je to aj zakázané. Samozrejme, drobné očisťovacie úpravy ako umytie okien alebo vyleštenie svetiel je logické a najlepšie robiť ručne, ale ak sa chystáte na kompletné umytie, odporúčame dať si auto umyť, pokiaľ nemáte priestor na to, kde to môžete urobiť sami. Rozdiel v cene častokrát znamená aj rozdiel v kvalite. Rizikom automatických liniek je, že aj po jednom umytí môže dôjsť na aute k takým škodám, že viac stratíte, ako získate. Preto odporúčame vybrať si radšej linku s obsluhou, ak nemáte na konkrétnu automatickú linku vynikajúce referencie.

Nie je koleso ako koleso

Pri linke s obsluhou závisí veľa na personáli a na používanej chémii. Ak sa však predsa len rozhodnete umývať ručne, mali by ste si zvoliť presnú postupnosť krokov, čo a kedy umyť. A keď už začnete, je dôležité aj vybavenie vášho auta. Ak máte na kolesách plecháč s puklicou, nevyžaduje toľko starostlivosti, ako drahý zliatinový disk, ktorý na kolese vyniká. Na očistenie diskov potrebujete štetec a nejakú chémiu. Existuje veľa recenzií a stránok, kde sa o hobby triede autokozmetiky dozviete všetko. Nastriekajte prípravok na koleso a štetcom rozotrite. Potom pootočte koleso, aby ste sa dostali aj na ťažšie dostupné miesta. A nezabudnite aj očistiť pneumatiky.

Na čo najčastejšie zabúdame

Nezabúdajte ani na motorový priestor, ktorý sa často zanedbáva. Použite špeciálny prípravok na čistenie motorov. Najlepšie je umývať motor vtedy, keď je horúci, prípadne stále beží, pretože minimalizujete riziko zatečenia vody do elektroinštalácie a snímačov. Voda sa rýchlo odparí a vy nič nepokazíte. Čo sa týka karosérie, dôležité je dôkladné predumytie prúdom vody. Nerobte to na priamom slnku a nepoužívajte kuchynské čistiace prostriedky. Obetujte radšej peniaze za autošampón a kvalitnú špongiu alebo rukavice z mikrovlákna. A nezabudnite po záverečnom opláchnutí auto vysušiť handrou, napríklad kvalitnou jelenicou. Tiež, že karoséria nie je len to, čo vidíte – po zime potrebuje vystriekať aj podvozok a podblatníky.