Obzvlášť majitelia iPhonov radi menia svoj model za ten najnovšie dostupný. Ak ste sa aj vy tešili na najnovšiu verziu, v poradí už štrnástu, možno ste ostali sklamaní. Spoločnosť Apple v skutočnosti musela dramaticky znížiť jeho dodávku, lebo dopyt po ňom nebol až taký veľký, ako sa predpokladalo. Nemá však hlavu v smútku, pretože tam, kde sa nepredáva iPhone 14, žne úspech drahšia verzia „Pro“.

Najnovší iPhone – áno, alebo nie? Čo môžete očakávať od základnej aj rozšírenej verzie iPhone 14
(zdroj: unsplash.com)

Zásadné zmeny nečakajte

IPhone 14 prišiel na svet rovno v štyroch, nie naraz dostupných verziách – lacnejšie prevedenia sú so 6,1 a 6,7 palcovým displejom, tie drahšie sú označené dodatkom Pro a Pro Max a majú totožné uhlopriečky. Najlacnejšia verzia iPhonu 14 sa po dizajnovej stránke nedočkala veľkých zmien, ak nerátame s drobnou korekciou farieb. Novými variantmi, ktoré sú k dispozícii, sú Midnight (čierna), Purple (fialová), Starlight (biela), Red (červená) a Blue (modrá). Stále spĺňa odolnosť voči vode, takže ho môžete ponoriť do šiestich metrov na tridsať minút. Pri „utopení“ telefónu však Apple reklamácie neuznáva.

„Pro“ sa oplatí viac

Výhodou nie na zahodenie je však v prípade iPhonu 14 výdrž jeho batérie. Zvládne napríklad prehrávať video 20 hodín v kuse na menšej, 6,1 palcovej verzii a až 26 hodín pri 6,7 palcovom modeli. Lacnejšia verzia iPhonu 14 naozaj vyzerá ako jej predchodca, iPhone 13 – pri tej drahšej však odlišnosti uvidíte okamžite. Opäť síce vychádza z plochých hrán, ale zmenila sa farebná paleta, ktorá zachovala iba dve pôvodné farby, a to Gold a Silver. Zároveň ponúka ten najlepší displej, aký v súčasnosti na smartfóne môžete mať, so špičkovým HDR jasom dvakrát väčším, než mal iPhone 13. Po prvýkrát je na tomto telefóne aj funkcia Always on, vďaka ktorej sa vám aj po zamknutí telefónu zobrazuje čas, dátum, živé aktivity alebo widgety.

Možno si vystačíte aj s 13-kou

Zmena sa pri Pro verzii odohrala aj vo vrchnej časti displeja. Výrez pre Face ID (nazývaný Notch) zmizol – nahradila ho interaktívna verzia prepájajúca hardvér a softvér v reálnom čase. Notch sa tak zmenil na Dynamic Island, ktorý je po celý čas užívania iPhonu pripravený na to, aby vám umožnil rýchly prístup k ovládacím prvkom jediným kliknutím. Zhrňujúco by sa teda dalo povedať, že v prípade základnej verzie iPhone 14 ide určite o vynikajúci smartfón, ktorého nákup sa oplatí. V skutočnosti však v prípade, že nechcete investovať viac do jeho Pro verzie, väčší zmysel dáva práve nákup iPhonu 13, ktorý má skoro rovnaký čip, fotoaparáty a taktiež displej.