Ktorý muž by občas nebol obdarovaný nejakou fľašou. Čím kvalitnejšia a drahšia je, tým väčšiu radosť urobí. Ste aj vy milovníkom kvalitného a drahého alkoholu? A viete, ako sa správne servíruje a pije, aby ste si ho vedeli vychutnať čo najviac, ako sa dá?
Pitie pre bohatých
Takzvaných „pánskych“ alkoholov je niekoľko. Spoločné majú jedno: obvykle ich veľmi neobľubujú ženy a majú na etikete vysoké percento. Prvým a u gentlmanov asi najpopulárnejším je whiskey. Kto by nevidel aspoň jeden americký či britský film, kde ho popíjajú z masívnych pohárov a s kockami ľadu. Whiskey vždy bolo pitím skôr pre bohatších, to ale neznamená, že si ho nemôže dopriať aj obyčajný človek. Podstatné však je, aby vedel, ako ho správne piť. V tom prípade zabudnite na spomínané filmy. Whiskey totiž najlepšie chutí, keď má izbovú teplotu – takže žiaden ľad! Ak má pre vás predsa len privysokú „voltáž“, môžete ju rozriediť. Nikdy však bublinkovou sódou, ale radšej obyčajnou studenou vodou z kohútika. Mala by byť tiež odstáta, aby v nej nebolo príliš veľa chlóru. A nesmieme zabudnúť ani na správne poháre. Na ochutnávanie by ste mali použiť pohár s nožičkou z tenkého skla, ktoré sa navrchu zužuje. Na bežné pitie už môžete využiť aj známe valcové poháre s masívnym dnom.
Koňak nemusíte len po jedle
Brandy a koňak – ďalšie populárne alkoholy pre pánov. Brandy by sa podobne ako whiskey mala piť pri izbovej teplote a malými dúškami, aby sa pred prehltnutím správne kĺzala po jazyku. Môžete si do nej pridať dúšok vody či jednu kocku ľadu, aby sa úplne uvoľnila ovocná aróma. Piť ju môžete zo špeciálneho koktejlového pohára nazvaného brandy snifter, alebo jednoducho z pohára v tvare tulipánu. O koňaku sa zasa veľmi dlho hovorilo, že by sa mal piť iba ako digestiv, čiže ideálne po večeri a niekde pri kozube. Koňak môžete piť aj s ľadom, hoci tiež by mal mať izbovú teplotu. Mal by to byť ale kvalitný ľad, ktorý sa vám hneď neroztopí. Symbolom koňaku sú takzvané „koňakovky“, čiže klasické poháre na nízkej nožičke s tenkým sklom a zúženým hrdlom. Sám najslávnejší výrobca koňaku, Hennessy, však odporúča používať aj menšie poháriky v tvare tulipánu.
Aj stará dobrá slivovica
Ak máte chuť na niečo z exotickejších krajín, dobrou voľbou je tequila. Mexičania ju v skutočnosti pijú úplne inak, než my, čiže žiadne exovanie, ani soľ alebo citrón – v mieste pôvodu si ju vychutnávajú čistú a nechladenú. Solenie medzi palcom a ukazovákom a zahryznutie do citróna po vypití tequily v skutočnosti pochádza od nás, z Európy a robí sa to aj v Amerike, v Mexiku ale nie. Na desiatky rôznych spôsobov sa dá vychutnať aj rum. Pije sa rovnako, ako whiskey a brandy, pri izbovej teplote a po malých dúškoch a vynikajúco sa k nemu hodí cigara, ktorá umocní zážitok. A aby sme nezabudli ani na náš národný alkohol, slivovicu, uzavrime servírovanie a pitie alkoholu práve ňou. Hoci sa zdá, že pri jej pití nemôže ísť o nič náročné, väčšina ľudí ju servíruje zle. S inými „pánskymi“ alkoholmi ju totiž spája to, že aj ona by sa mala piť pri izbovej teplote, takže žiadne vyťahovanie z chladničky minútu pred naliatím. Jej chuť sa vo vašich ústach najlepšie rozvinie, ak po napití sa zahryznete do sušenej slivky.